Decyzja o zmianie pracy nie przychodzi łatwo. W szczególności jeśli pracujemy w niej długo, znamy są swoje obowiązki oraz mamy koło siebie życzliwych ludzi. Tak naprawdę każdy moment jest dobry aby zrewidować swoją karierę. Najczęstszym z powodów zmiany miejsca zatrudnienia jest niskie wynagrodzenie. Oprócz niskiej pensji istnieją również pewne symptomy, które sygnalizują nam, że powinniśmy rozejrzeć się i poszukać czegoś nowego.
Brak zainteresowania pracownikiem
To logiczne, jeśli my interesujemy się firmą to ona powinna interesować się nami. Taka transakcja wiązana. Powinniśmy posiadać pole do rozwoju zawodowego, zdobywania nowych umiejętności oraz awansu. Jeśli firma kompletnie nie interesuje się naszymi celami ani ambicjami, nie jest to miejsce, z którym powinniśmy wiązać się na dłużej.
Wszechobecna rutyna
Nie ma chyba nic bardziej nużącego niż praca bez wyzwań. Robienie cały czas tego samego bez możliwości jakiejkolwiek zmiany, nie służy naszemu rozwojowi.
Niezbyt lubisz szefostwo
Powodów by ich nie lubić na pewno znajdzie się mnóstwo, ale tutaj nie chodzi o cechy charakteru i koleżeństwo. Złym znakiem jest jeśli szef traktuje Ciebie jak człowieka drugiej kategorii pomimo Twoich starań i rzetelnej pracy. Współpraca z taką osobą zwykle nie kończy się dobrze.
Firma dobrze nie prosperuje finansowo
Choćby nie wiem jak próbowałbyś jej pomóc nadchodzi taki moment w którym warto powiedzieć stop. Jeśli budżety są zmniejszane, pensje nie idą w górę a pracownicy zaczynają się zwalniać, warto pomyśleć o zmianie.
Niska pensja
To ile powinniśmy średnio zarabiać, jeśli dobrze poszukamy możemy dowiedzieć się w raportach w internecie. Jeśli nasze wynagrodzenie mocno odbiega od średniej, a prośby o podwyżkę spełzają na niczym, trzeba poszukać pracy, która sprawiedliwie zapłaci.
Powodów aby zmienić prace jest dużo. Pamiętajmy, że odejście z pracy to nie jest osobista porażka tylko otwartość na zmiany i chęć rozwoju. Zanim jednak podejmiemy ten krok warto poczytać jak zwolnić się z pracy. Najłatwiejszym sposobem jest odejście przez porozumienie stron. Pracownik i pracodawca ustalają zgodnie kiedy dochodzi do rozwiązania umowy. Poprzez takie porozumienie pracownikowi nie przysługuje ochrona tj. kobietom w ciąży czy działaczom związkowym. Drugim sposobem jest rozwiązanie umowy ze skróconym okresem wypowiedzenia. Jest to jednostronne oświadczenie ze strony pracownika o odejściu z firmy. Takie rozwiązanie przysługuje tylko pracownikowi, który został zatrudniony na podstawie umowy na okres próbny, na zastępstwo, na czas określony i nieokreślony. Trzeci sposób to oświadczenie pracownika o natychmiastowym odejściu z pracy bez zachowania okresu wypowiedzenia. Takie rozwiązanie mają miejsce w szczególnych przypadkach tj. pracownik otrzymał orzeczenie lekarskie o warunkach pracy, które źle wpływają na jego zdrowie lub pracodawca dopuścił się wobec pracownika ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków. Sytuacją, która umożliwia natychmiastowe odejście jest również brak wynagrodzenia w terminie, nie przestrzeganie czasu pracy oraz dopuszczanie się przez pracodawcę mobbingu.