Przede wszystkim do tego zawodu należy mieć smykałkę oraz wykazywać się chęciami. Tworzenie oraz naprawy obuwia nie jest prostym zadaniem. Wymaga od pracownika wiele cierpliwości, dokładności, a także znajomości potrzeb klienta. Nie każdy potrafi taką pracę polubić. Mimo, że szewc zalicza się do tak zwanych ginących zawodów, to nadal posiada sporą popularność oraz zainteresowanie. Aby zostać szewcem możemy skorzystać z własnej praktyki oraz ukończyć wykształcenie zawodowe na takim kierunku. Sprawdź jak zostać szewcem oraz jak wygląda jego kariera edukacyjna.
Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/szewc-jak-zostac/
Jak zostać szewcem?
Najczęstszą formą kształcenia się na szewca jest forma w szkolenia zawodowego. Będzie to przede wszystkim wybór odpowiedniej szkoły średniej. W szkole branżowej o tym zawodzie również zdobędziemy potrzebne wykształcenie. Zdobędziemy tam wiedzę na temat obuwia, materiału z którego są wykonane, ich budowy oraz sposobu ich naprawy. Analizując program nauczania, można zmienić technologie produkcji obuwia, materiałoznawstwo, obsługę maszyn oraz urządzeń zawodowych, wykonywanie rysunku zawodowego oraz wiele innych. Uczniowie będą musieli zapoznać się również z podstawami przedsiębiorczości. Będą oni mieli możliwość poznania terminologii związanej z obuwnictwa języku obcym. W takim zawodzie oprócz wiedzy potrzebne są umiejętności wykonywania rysunków oraz projektów obuwia oraz czytania dokumentacji technicznej istotnej w praktyce.
Szkoła branżowa dla szewca
W takiej szkole odbywa się w tygodniu część zajęć praktycznych. Dzięki temu, uczniowie będą mogli w prawdziwym zakładzie szewskim uczyć się wykonywania zawodu na prawdziwy materiał ale. Uczestniczyć do technikum, muszę zaliczyć kilkutygodniowe praktyki zawodowe, a następnie egzamin zawodowy. Są również inne rozwiązania. Osoby które ukończyły już 18 lat mogą skorzystać z przeszkolenia zawodowego. Są to kursy, które organizowane są przez urzędy pracy lub Izby Rzemieślniczej. W programie znajduje się nie tylko sama wiedza teoretyczna ale również i praktyczna. Kursy takie trwają około 3 miesiące i częściowo mogą być przeprowadzane przez internet. Jakości nie jest w żadnym stopniu gorsza od edukacji szkolnej. Bywa tak, że obwodnicy po szkole średniej korzystają z nich, aby podnieść swoje kwalifikacje.
Zobacz też: http://www.biznesdolnoslaski.pl/czym-zajmuje-sie-szewc-i-jakie-sa-jego-predyspozycje-zawodowe/