Utrata pracy

Zdarza się każdemu z nas stawać przed kłopotliwymi sytuacjami. Niektóre problemy wymagają natychmiastowego działania. W obliczu trudności często nie wiemy jak się zachować. Zdarza się, że panikujemy, bo burzy nam się grunt pod nogami. Może być tak w przypadku utraty pracy. Są osoby, którym nawet w takiej podbramkowej sytuacji udaje się zachować spokój.

Niezależnie od przyczyny, dla której tracimy zatrudnienie, jest to cios. Dzieje się tak, dlatego, ponieważ praca często jest dla nas drugim domem. Bywa, że to właśnie w biurze zawiązujemy przyjaźnie a nawet zapoznajemy parterów małżeńskich. Wynika to z czasu, jaki spędzamy w miejscu pracy, z wyzwań, jakie pokonujemy wspólnie z ludźmi, którzy przez to wszystko, stają nam się bliscy.

Niejednego bezrobotnego zainteresowałby artykuł pod tytułem: „Utrata pracy co dalej?”. Może się wydawać wtedy, że utraciliśmy coś bardzo ważnego. Jest to nie tylko utrata źródła dochodów, ale też poczucia bezpieczeństwa. Dobrze jest zachować spokój i rozwagę. Nie jest to koniec świata. Zdarza się, że w obliczu takiej sytuacji stają wieloletni pracownicy zakładów produkcyjnych. Wali im się wtedy na głowę świat, jaki budowali.

Doczesnym rozwiązaniem jest zasiłek dla bezrobotnych. Po spełnieniu odpowiednich kryteriów, jest przyznawany osobom po utracie zatrudnienia.
Trzeba spojrzeć na fakty w optymizmem. Często zdarza się, że utrata pracy jest furtką do lepszego funkcjonowania pod względem zawodowym. Jeśli byliśmy roztropni i odkładaliśmy pieniądze na jakieś oszczędnościowe konto, mamy mniej stresu. Jeśli wiemy, że będziemy mieć na rachunki, uda nam się pozostać wolnym od paniki.
Jest to dobry czas na zastanowienie się, co potrafimy robić, jakie mamy umiejętności.
Nie trzeba się przesadnie zamartwiać. Dobrze jest przeznaczyć ten czas na zadbanie o siebie i o rodzinę, jeśli ją mamy. Dzieci ucieszą się z możliwości spędzenia z rodzicem większej ilości czasu, a nam również to wyjdzie na dobre.
Pewnie pierwszą rzeczą, jaką się zajmiemy to tworzenie CV i rozsyłanie go do firm. Warto podjąć się jakiejś formy pracy dorywczej. Może się okazać, że bardzo podoba nam się pomaganie komuś przy remontach i zechcemy rozwijać się w tej dziedzinie. Może warto rzucić się na głęboką wodę i założyć własną jednoosobową działalność gospodarczą. Na początku nie będzie łatwo, ale wiele pięknych sukcesów rodzi się w cierpieniach.

Jeśli mamy jakieś kontakty zawodowe, dobrze je odświeżyć. Nie należy się wstydzić i trzeba powiedzieć o swoim kłopocie tym osobom, które mogą nam pomóc. Im więcej znajomych będzie wiedziało, że szukamy pracy, tym prędzej znajdziemy odpowiednie dla siebie stanowisko. Jeśli nie będziemy zbyt wybredni i roszczeniowi, z całą pewnością, uda nam się przetrwać ten niełatwy okres. Dobrze jest pamiętać, że zmiany są nieodłączną częścią życie i nierozsądnie jest zakładać, że dostaliśmy coś na stałe. Znacznie lepiej jest z pokorą przyjmować przeciwności losu, a może się okazać, że są one wstępem do nowego lepszego życia. Odpowiednie nastawienie wiele zmienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here