Każdy młody człowiek, kończąc szkolę czy studia, musi zmierzyć się z problemem, jakim jest poszukiwanie pracy. Jak wiemy jest to dość stresujący moment życia, od którego często zależy przyszłość większości ludzi. Szukamy ogłoszeń w Internecie, gazetach, witrynach sklepowych. Przeglądamy oferowane propozycje, zastanawiając się czy jest to praca dla nas i czy damy sobie radę na proponowanym stanowisku. Większość ludzi poszukuje zajęcia związanego z uzyskanym wykształceniem oraz z indywidualnymi predyspozycjami do jego wykonywania. Jednak, by dostać odpowiedni etat, czeka nas przeprawa przez proces rekrutacyjny. Głównym elementem ubiegania się o pracę jest złożenie CV oraz listu motywacyjnego przyszłemu pracodawcy. Na jego podstawie rozpatrywana jest nasza kandydatura na dane stanowisko. Dokument ten pokazuje, jakie mamy umiejętności i doświadczenie oraz jest pewnego rodzaju naszą wizytówką.
Wielu młodych ludzi napisanie Cv uznaje za problematyczne. Aby ten życiorys odpowiednio nas zareklamował, tworząc go powinniśmy zastosować się do paru ważnych zasad. Jak napisać CV do pracy, aby było ono wartościowe?
Najważniejsza jest treść CV. Całość musi być czytelna i przejrzysta. Ważnym jest dodanie odpowiedniego zdjęcia. Fotografia powinna przedstawiać naszą osobę, która wydaje się być godna zaufania.
Pod imieniem i nazwiskiem, dobrze jest umieścić nazwę stanowiska, na które aplikujemy. Pracodawca będzie wiedział, że życiorys ten napisany jest pod kątem tej właśnie pracy. Kolejnym bardzo ważnym elementem Curriculum Vitae jest wypisanie swoich umiejętności oraz doświadczenia zawodowego. Należy pamiętać o tym, aby skupić się na wyróżnieniu tych, które maja związek z danym stanowiskiem. Nie należy podawać wszystkich przebytych do tej pory angaży. Ważne jest także wizualne rozmieszczenie. Najważniejsze informacje powinny być wypisane jako pierwsze, po lewej stronie kartki. Aby dobrze przedstawić swoją osobę, powinniśmy opisać swoje osiągnięcia, dzięki którym pokażemy, że warto nas zatrudnić.
Kolejnym punktem, który powinien znaleźć się
w dobrym CV, jest napisanie podsumowania zawodowego. Powinno ono znajdować się ponad punktem, jakim jest doświadczenie. Zazwyczaj dla rekrutera najważniejsze jest doświadczenie, lecz zanim je przeczyta, jego wzrok skieruje się na podsumowanie, które mówi o naszych kwalifikacjach i praktyce zawodowej.
Nie zapomnijmy także przedstawić swoich zainteresowań. Często to one przykuwają uwagę przyszłego pracodawcy i to dzięki nim możemy zostać zapamiętani.
Pisząc CV musimy zadbać o jego wygląd. Nie może być ono zbyt długie. Takie niestety często nudzą rekruterów. Tekst powinien posiadać pogrubienia, a podtytuły winny odznaczać się innym kolorem lub wielkością czcionki.
Aby nasze CV było wartościowe i profesjonalne, należy zwracać uwagę na literówki, przecinki i formę gramatyczną tekstu. Wypisując swoje dane należy podać profesjonalny adres e-mail oraz prawdziwe informacje o sobie. Na samym końcu tworzenia naszego życiorysu musimy pamiętać o dodaniu klauzuli o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych, co pozwoli na kontakt pracodawcy z osoba ubiegającą się o daną posadę.