Czy warto pracować w policji?

W ostatnich miesiącach w mediach cały czas były relacjonowane strajki policjantów, którzy domagali się między innymi wzrostu wynagrodzeń. Rząd w końcu ugiął się pod ich żądaniami, ale czy warto pracować w policji? Jakie są plusy i minusy tego zawodu?

Wakaty w policji są cały czas. Głównie ze względu na wysokie wymagania w stosunku do relatywnie niewielkich wynagrodzeń. Ile zarabia policjant? Początkowo niewiele ponad 2 tys. zł na rękę, co w dzisiejszych czasach jest pensją bardzo niską. Niewiele lepiej jest później. Dzielnicowy, czyli policjant mniej więcej w środku stawki ze względu na stopień oraz zaszeregowanie do grupy wynagrodzenia, może liczyć na ok. 3,5 tysiąca złotych netto. Podwyżki w styczniu 2018 roku pozwolą jednak zbliżyć się do 4 tysięcy na rękę, a w styczniu 2020 roku policjanci mają dostać kolejne minimum 500 zł podwyżki. 500 zł brutto, więc na rękę wyjdzie jakieś 4,3 tysiąca złotych ze wszystkimi dodatkami. Podobne wynagrodzenia są w drogówce.

A zatem jest praca w policji czy warto jednak się nią zainteresować? Przede wszystkim trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie po co chcemy tam pracować? Bo jeśli dla pieniędzy, to zdecydowanie lepiej wybrać karierę w korporacji. Jeśli jednak czujemy powołanie, można się nad tym poważnie zastanowić.

Służba a nie praca

Każdy policjant doskonale wie jaka jest różnica pomiędzy służbą a pracą. W policji nie ma czegoś takiego jak sztywny grafik. Nie ma wcześniej planowanych wolnych dni, które na pewno będą. Jeśli jest alarm, poszukiwania zagonionych lub inna niespodziewana akcja, to mobilizacja jest bardzo szybka i szybko trzeba stawić się na komendzie.

Do niedawna za takie nadgodziny nie było oczywiście żadnego wynagrodzenia, od stycznia 2018 roku nadgodziny są w końcu płatne.

Duża presja

Bez wątpienia praca w policji nie należy do łatwych. Niezależnie od stanowiska, pionu i przydzielonych zadań. Zawsze znajdą się ludzie niezadowoleni – choćby z powodu otrzymania mandatu. Na co dzień policjanci spotykają się z ludźmi, których należy ukarać – nie tylko za wykroczenia, ale także przestępstwa.

Trzeba stawić czoła nie tylko opryszkom, ale też wyspecjalizowanym gangom, które zajmują się wyłudzeniami „na wnuczka”, kradzieżami samochodów, napadami, porwaniami…

Nierzadko atmosfera w firmie też nie należy do przyjemnych – przełożeni naciskają na poprawę efektywności, poprawę statystyk, a ciągły stres nie pomaga w budowaniu spokojnych i opartych na wzajemnym szacunku relacji.

Wynik najlepszą nagrodą

Bez wątpienia z pracy w policji można jednak czerpać niemałą satysfakcję. Sprawia ją każda rozwiązana sprawa – nawet najdrobniejsza. To zawsze jest powód do zadowolenia, nawet jeśli przełożeni nie dostrzegają sukcesów, ale są pierwsi do tego, by karać za porażki – te prawdziwe i te wyimaginowane.

Każdy powinien więc sam rozstrzygnąć czy warto pracować w policji. Wcześniejsza emerytura może być magnesem, ale czy warto ryzykować życie i zdrowie, by ją otrzymać? Odpowiedź na to pytanie zawsze jest sprawą indywidualną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here