Jak wygląda praca kuriera?

Praca kuriera jest bardziej wymagająca niż wygląda. Aby zostać kurierem musisz posiadać swój samochód, oraz zarejestrowaną działalność gospodarczą. Niektóre firmy wymagają pomalowania auta na firmowe barwy, oraz naklejenia logo.Jest to praca dla osób komunikatywnych, gdyż w tej branży kontakt z klientem to podstawa. Kurier jest odpowiedzialny za przesyłki. Za uszkodzenia musi płacić ze swojej pensji.

Praca kuriera jak wygląda ?

Każdy kurier ma przydzielany rejon, w którym ma rozwozić paczki. Czasem jest to dzielnica, kilka wsi, lub małe miasto. Jak w każdej pracy zdarza się tak, że ktoś zachoruje, i wtedy musi pracować za kolegę, na obcym terenie. Niektórzy kurierzy rozwożą paczki między magazynami w różnych miastach.

Kurier zaczyna swoją prace około 7- 8 rano, na magazynie. Czekają tam na niego przygotowane paczki, które musi zapakować. Ważne jest ułożenie paczek. Te mniejsze powinny być w widocznym miejscu, żeby nie tracić później czasu na szukanie ich w stercie dużych przesyłek. Przed wyjazdem obmyśla optymalną trasę przejazdy, żeby zaoszczędzić trochę czasu i wcześniej skończyć prace. Średnio w ciągu dnia musi rozwieźć 50-100 paczek, do firm i do osób prywatnych. I tu zaczynają się schody. Dostawy do firm są zazwyczaj bezproblemowe, gdyż kurier może je dostarczyć w godzinach działania firmy, czyli do około 16. Może objechać po kolei każdą firmę. Problem stanowią paczki adresowane do osób prywatnych, gdyż zdarza się, że kogoś nie ma w domu i kurier musi umawiać się na konkretną godzinę. Często są to godziny popołudniowe lub wieczorne. Przez to musi zostać dłużej w pracy.

Praca kuriera wiąże się z odpowiedzialnością finansową. Dużo ludzi zamawia przesyłki płatne przy odbiorze. Kurier musi nosić pieniądze cały czas przy sobie. Czasem zdarza się, że w pośpiechu niedokładnie policzy, a później dokłada ze swoich pieniędzy.
Po skończonej pracy kurier zjeżdża na bazę, gdzie rozlicza się ze wszystkiego i załatwia formalności. Początkujący kurierzy pracują nawet do 10 godzin, a czasem więcej. Doświadczeni często wyrabiają się w 8 godzin, a w niektóre dni szybciej. Jest to kwestia czasu zanim nauczy się lepiej planować cała trasę. Przydatny w tej pracy jest GPS, bez którego pierwsze dni będą ciężkie.

Zarobki kuriera są bardzo zróżnicowane. Zależą przede wszystkim od stażu i miejsca pracy, wykształcenia i firmy, w której się pracuje. Wynagrodzenie co drugiego kuriera waha się od 2500 do 3800 złotych brutto miesięcznie. Jedna czwarta zarabia poniżej 2500 złotych, a reszta ma ponad 3800 złotych brutto.

Ważną kwestią jest fakt, że kurier może dorabiać sobie w wolne dni. Jeśli ma działalność gospodarczą może przewozić meble i rzeczy w trakcie przeprowadzek. Dzięki temu dorobi kilkaset złotych miesięcznie do wypłaty.

Podsumowując, jest to zawód dla osób, które lubią jeździć samochodem, kontakt z ludźmi, oraz są odpowiedzialne. Zarobki są adekwatne do wykonywanych czynności. Minusem tej pracy jest stres związany z odpowiedzialnością, za przesyłkę. Musi ona dotrzeć do klienta nienaruszona i na czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here