Wiele osób poruszających się po rynku pracy, ma za sobą doświadczenia pozytywne jak i negatywne. To normalne. Praca jest ważną sprawą w życiu, a nierzadko głównym tematem rozmów. Warto wykonywać ją dobrze.
Niektóre osoby mają problem z jej znalezieniem bądź utrzymaniem. może to wynikać z ich roszczeniowego podejścia do tego zagadnienia albo z niesprzyjających okoliczności. Tak czy siak, jest to problematyczne dla nich samych, jak i dla otoczenia, w którym funkcjonują. Osoby, które wchodzą w dorosłość, prędzej lub później zaczynają szukać zatrudnienia. Niektórzy mają zapewniony start w rodzinnej firmie lub znajdują pracę po znajomości. Inni są zupełnie skazani na własną zaradność w tej dziedzinie lub jej brak. Wszystko ma swoje plusy i minusy. Może się okazać, że nawet praca po znajomości jest ciężka do utrzymania, a my się w niej męczymy, bo się okazuje, że nie mamy jednak odpowiednich kwalifikacji lub wystarczającej odporności na stres.
Każdy młody człowiek, który kończy szkołę zawodową, średnią lub studia zaczyna poszukiwania. Niektórym nie zależy na wyjątkowym statusie społecznym i zadowolą się każdym stanowiskiem. Inni mają wysokie wymagania i będą pracowali tylko w jasno sprecyzowanych miejscach.
Jak zapytać o pracę, jeśli jesteśmy nieśmiali, a nasze umiejętności interpersonalne są na bardzo niskim poziomie? Technologia znacznie nam to ułatwia. Platformy internetowe tworzone w dzisiejszych czasach, umożliwiają porozumiewanie się pracowników i przełożonych. Bywa tak, że to szef szuka kogoś odpowiedniego i sam do nas zadzwoni. Są to jednak sytuacje rzadkie. Zdarzają się częściej w sytuacjach, kiedy ktoś ma już jakieś doświadczenie i dokumentuje je na portalach społecznościowych, związanych z pracą, np LinkedIn. Każdego dnia zaglądają tam różne osoby, które szukają kogoś odpowiedniego, a nie osoby z przypadku. Rekruterzy często są znudzeni przeglądaniem setek takich samych życiorysów zawodowych, dlatego na takich platformach szukają osób kreatywnych. Tacy ludzie dobrze wpływają na wizerunek firmy i ludzie zajmujący się zatrudnianiem pracowników, dobrze o tym wiedzą.
Jeśli nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia, a zależy nam na pracy, warto zdobyć umiejętności, które dadzą jakiś obraz tego, kim jesteśmy lub chcemy być. Zdobycie prawa jazdy kategorii B, wydaje się być absolutnym priorytetem. Może mamy jakieś inne uprawnienia lub kursy językowe. Nawet jeśli coś wydaje się być drobiazgiem, w porównaniu do doświadczenia innych, warto to umieścić w swoim profilu, ale tylko w sytuacji, gdy nie mamy do wpisania nic bardziej konkretnego.
Jeśli chcemy zapytać o pracę w miejscu, które nam się z jakichś powodów podoba, warto zrobić to wprost. Nie należy jednak pytać pracowników. Mogą oni nie mieć wiedzy w tym zakresie. Trzeba udać się do osoby decyzyjnej. Może to zrobić na niej wrażenie, szczególnie jeśli powiemy: „Bardzo podoba mi się sposób prowadzenia waszej działalności, zawsze chciałem zostać kierowcą w takim dużym przedsiębiorstwie, jestem odpowiedzialny i punktualny”