Kariera czy rodzina

Coraz większe grono osób staje przed ważnym dylematem życiowym. Co będzie lepszym wyborem: „Kariera czy rodzina”
Odpowiedź nie jest oczywista. Dużo zależy od sytuacji, w jakiej się znajdujemy. Każdy powinien samodzielnie dokonać wyboru, a wpływu na to nie powinny mieć osoby trzecie.
Szczególnie często taki kłopot mają kobiety. Od lat stają one przed wieloma wyzwaniami. Walka o uprawnienie sprawiła, że kobiety są potrzebne na rynku pracy i to bardzo dobra wiadomość. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że rodzą one dzieci, sprawa się komplikuje. Dziewięć miesięcy ciąży, co najmniej drugie tyle karmienia piersią, następnie dobrze jest pozostać w domu do czas, aż dziecko choć odrobiną się usamodzielni.
Są kobiety, którym bez trudu przychodzi powierzenie opieki nad dzieckiem niani, babci lub innej osobie. Są też żłobki i przedszkola, na które decydują się często mamy, które wracają do pracy. Nie jest im łatwo. Wszystko zależy od tego, ile lat ma dziecko, ile czasu na pracę przeznacza tata i jak wygląda nasz budżet domowy. Może warto uprościć życie i ograniczyć jego koszty, do takiego poziomu, aby wystarczała jedna pensja.

Wiele kobiet pozostaje w domu, jak najdłużej jest to możliwe. Cieszą się, że mogą wykonywać ważne i odpowiedzialne zadanie wychowywania dzieci, a do tego dbać o ognisko domowe.
Bywają kobiety, które twierdzą, że doskonale radzą sobie z godzeniem tych dwóch wartości i godzą karierę zawodową z macierzyństwem. Jednak to, że tak mówią nie oznacza, że faktycznie tak jest. Nawet jeśli one uważają, że doskonale zaspokajają potrzeby emocjonalne swoich dzieci, wcale nie musi tak być. Zweryfikuje to dopiero odpowiedź dziecka. Jeśli tęskni ono za mamą i jest smutne, że nie może się z nią bawić tyle, ile by chciało, odpowiedź staje się oczywista.
Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale wychowanie dziecka na szczęśliwego człowieka to prawdziwy sukces. Jeśli nie pozostawimy tego przypadkowi to możemy mieć realny wpływ na to, jak nasze dziecko będzie się czuło pod względem psychicznym oraz jak poradzi sobie w życiu dorosłym.

Obecnie jest coraz więcej dorosłych dzieci w domach rodzinnych. Zdają się one niedojrzałe do założenia własnej rodziny.
Wielu z nich ma problem, aby samodzielnie się utrzymać, trzeba też z przykrością stwierdzić, że pod skrzydłami rodziców często prowadzą oni wygodne, frywolne i nazbyt bezpieczne, pozbawione obowiązków życie.
Kariera jest ulotna. W życiu może zdarzyć się wszystko. Nie warto dawać całego siebie dla ludzi, którzy w każdym momencie mogą nas pozbawić możliwości zarobkowania. Niektórzy podchodzą zbyt odpowiedzialnie do wykonywanej pracy, przestają myśleć o sobie, a praca staje się priorytetem. Gdy zostaną zwolnieni, bardzo gorzko żałują, że poświęcili tyle czasu i energii, dla osób, które tego nie doceniły, a na koniec źle potraktowały.

Jak w każdej dziedzinie życia, dobrze jest znaleźć złoty środek między karierą a pracą. Największy problem mogą mieć z tym osoby przesadnie ambitne, które mierzą swoją wartość dokonaniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here