Praca sensem życia

Praca jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka. Pracuje się na różne sposoby, tak samo wynagrodzenie za pracę może być wydawane w przeróżnej formie. Najczęściej jest to pieniądz, za który można nabyć inne dobra, umożliwiające przeżycie na tym świecie.
W dziejach Polski był taki okres, w którym nacisk na pracę był ogromny, a sama praca nie była karą – bo tak współcześnie niektórzy podchodzą do swojej pracy – lecz przyjemnym obowiązkiem, sensem istnienia. W tamtym czasie wykształciły się trzy hasła, a dwa z nich odnosiły się do pracy – praca u podstaw i praca organiczna.

To niezwykle szlachetne hasła, kryjące za sobą wiele prawdy. Warto o nich pamiętać również teraz. Na czym polega praca u podstaw? Co to praca organiczna?

Mówiąc o pracy organicznej porównuje się całe społeczeństwo do organizmu. Skoro całe społeczeństwo jest jednym organizmem to, aby organizm był zdrowy to każdy jego element musi być zdrowy. Co to znaczy? Mniej, więcej tyle, że o całe społeczeństwo trzeba dbać, o wszystkich pracowników i warunków w jakich pracują. Wiąże się to z dostosowywaniem do nowych osiągnięć, które ułatwiają pracę, do tworzenia miejsc pracy, ogólnie pojętego działania na rzecz dobra ogółu.
Praca u podstaw wiąże się przede wszystkim z podnoszeniem świadomości u ludzi. W czasach pozytywizmu była to edukacja warstwy chłopów. Dzisiaj nie ma takiej warstwy, ale nie oznacza to, że edukacja nie jest potrzebna. Jest ona niezbędna szczególnie jeżeli chodzi o wszelkiego rodzaju przepisy BHP, obowiązujące w zakładach. Społeczeństwo często nie potrafi korzystać z różnych form pomocy od państwa czy Unii Europejskiej – tutaj także potrzebna jest praca u podstaw. Podnosząc świadomość i wiedzę całe społeczeństwa podnosi się równocześnie poziom życia, bo mając pewną wiedzą można ją wykorzystać.

Niezwykle słynne powiedzenie „nasz los w naszych rękach” jest ponadczasowe i trzeba o nim pamiętać. Obecnie w kraju, jeżeli ktoś pragnie pracować to pracę z pewnością znajdzie. Ciężko jest trafić na stanowisko naszych marzeń. Jeżeli takie coś się udaje to do pracy chodzi się przyjemnie i o wiele mniej na nią i na całe życie narzeka. Co w przeciwnym wypadku? Trzeba wtedy doceniać, że pracę w ogóle się ma, próbować się rozwinąć, powinna ona stać się motorem, który napędza człowieka do pracy nad sobą.

Pracodawcy szczególnie powinni przypomnieć sobie o hasłach pozytywizmu. Zarządzając grupą ludzi, mniejszą, czy większą trzeba robić to umiejętnie. Pracownik powinien mieć możliwość rozwoju, możliwość dokształcenia się i dobre warunki. Różnego rodzaju firmy to ważny element dla gospodarki kraju. Tak naprawdę, pracując, płacą podatki i wszelkie składki wykazujemy się w pewnym sensie patriotyzmem. Bo to z pieniędzy podatników fundowane są programy społeczne, drogi, leki. Jak się temu dokładniej przyjrzymy to z pewnością da się zauważyć, że faktycznie wszyscy tworzymy jeden żywy organizm – więc każdy musi o niego dbać. Niestety nie każdy to robi, jest wiele osób żerujących na pomocy państwa, którzy nie dają od siebie nic…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here