Porady w napisaniu licencjatu

W dzisiejszych czasach wiele osób postanawia iść na studia. Wizja lepszej pracy dzięki wyższemu wykształceniu przekonuje młodych. Dodatkowo rodzina tez zazwyczaj chce, aby dziecko zdobyło pełne wykształcenie. Przychodzi trzeci rok i czas zabrać się zapisanie licencjatu. Jak zabrać się za pisanie pracy licencjackiej? To pytanie zadaje sobie każdy student, który ma do napisania pracę dyplomową. Cenne wskazówki zostaną przedstawione w dalszej części artykułu.
Na początku trzeba wybrać promotora. To istotna decyzja i warto ją bardzo dobrze przemyśleć, bo będzie ona miała wpływ na dalszą pracę. Zazwyczaj w każdej uczelni promotora wybiera się podobnie. Z listy promotorów zazwyczaj w dziekanacie trzeba wybrać swojego promotora i wpisać się pod jego nazwiskiem. Trzeba się śpieszyć, bo w każdej uczelni występują profesorowie, którzy cieszą się dużą wiedzą oraz sympatią wśród studentów. Zatem Ci pierwsi będą mieć szerszy wybór z całej gamy profesorów, a ci z ostatni niestety będą zmuszeni się dostosować.
Kolejnym etapem jest wybór tematu pracy. Musi on interesować osobę piszącą. Zazwyczaj student ma wtedy większy zapał do czytania i pozyskiwania nowych danych na ten temat. W innym wypadku będzie to żmudna praca, do której trzeba się zmuszać. Temat powinien być wybrany z promotorem. Powodów jest całe mnóstwo, ale najważniejszy to pomoc oraz doświadczenie promotora. W przypadku wyboru, który trafia też w gusta profesora zyskujemy olbrzymie doświadczenie oraz wiedzę, którą można wykorzystać przy pisaniu. W innym wypadku promotor wspomoże nas tylko od strony technicznej.
Następnym etapem jest zaplanowanie zarysu pracy oraz ramowego planu. W tym wypadku należy iść do promotora i szczerze ustawić wspólną pracę. Terminy wyznaczonych przez promotora trzeba przestrzegać. Jesteśmy jednymi z wielu i jeżeli podpadniemy na wstępie to promotor może nie podchodzić do nas poważnie i nie dopuścić do obrony. Promotor, który zna temat, pomoże nam stworzyć zarys pracy, czyli powie, co się powinno znajdować się w pracy oraz podzieli to wszystko na rozdziały.
Następny krok jest dobór odpowiednich materiałów. Z tego powodu należy udać się do biblioteki oraz poszukać informacji potrzebnych do napisania pracy dyplomowej. Doświadczony promotor powinien wskazać książki, których sam używał do pogłębienia wiedzy z danego tematu. Jeśli student pisze o zagadnieniu, które ściśle dotyczy, jednego z przedmiotów poznanych, może wykorzystać literaturę z sylabusa.
Kolejnym jakże istotnym krokiem jest zebranie się do pisania. Jedni mają lekkie pióro oraz są bardzo sumienni. Takim praca będzie szła jak spłatka. Druga grupa osób jest bardziej leniwa. Będzie musiała się bardzo zdyscyplinować, aby dać radę. Po napisaniu ustalonej partii należy iść do promotora, który sprawdzi i oceni tę część pracy. To bardzo istotne, bo dobry promotor pokieruje nas na właściwe tory oraz spowoduje, że później błędów już nie popełnimy. Nabranie od początku dobrego wzorca pozwoli pisać bez stresu, że robimy coś źle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here