Kiedy zdecydować się na zmianę pracy?

Na wykonywanie pracy poświęcamy spory kawałek naszego życia. Spędzamy w pracy kilka godzin dziennie przez większość tygodnia. Dlatego tak ważne jest by praca, jaką wykonujemy sprawiała nam przyjemność i dawała możliwość rozwoju zawodowego. Często zdarza się tak, że praca, jakiej się podjęliśmy nie spełnia naszych oczekiwań i staje się dla nas prawdziwym koszmarem. Co w takiej sytuacji zrobić? Czy i jak porzucić pracę?

W idealnym świecie każdy z nas wykonywałby pracę, która pozwala realizować własne cele oraz marzenia i sprawia nam przyjemność. Jednak świat nie jest idealny i często stanowisko, jakie sprawujemy nie spełnia naszych oczekiwań i podcina nam skrzydła. Znalezienie idealnego zatrudnienia nie jest łatwe. Idąc na rozmowę kwalifikacyjną w sprawie wymarzonej pracy nie wiemy do końca czego się spodziewać. Nie wiemy do końca czego potencjalny pracodawca od nas oczekuje i z jakimi ludźmi przyjdzie nam pracować. Nie mamy pewności czy cudowna teoria będzie się sprawdzić w praktyce. Może okazać się, że nasi współpracownicy okażą się niemili i niezbyt pomocni a do samej pracy nie jesteśmy stworzeni. Każdy dzień na nowym stanowisku będzie istną męką. Co w takiej sytuacji zrobić? Niewiele osób może sobie pozwolić na rzucenie pracy z dnia na dzień. Wiele wręcz boi się podjęcia decyzji o pozostawieniu pewnego zatrudnienia. Jednak nie uda nam się nic zyskać, jeśli zdecydujemy się na stanie w miejscu. W przypadku zmiany pracy strach jest zrozumiały, jednak nie powinien nas hamować w spełnianiu własnych marzeń i celów. Tkwienie w pracy, która nam nie odpowiada może przynieść nam jedynie więcej szkód. Stracimy zapał do wykonywania swoich obowiązków zawodowych i staniemy się znacznie mniej efektywni. W ten sposób nie uda nam się pisać w górę. Praca, która nas psychicznie męczy przysporzy nam jedynie niepotrzebnego stresu. A stres ma wyjątkowo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób cierpi na depresję i inne schorzenia psychiczne. Przewlekły stres powoduje wiele z tych schorzeń. Dlatego nie warto męczyć się w pracy, która nam nie odpowiada. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest przeanalizowanie opcji, jakie mamy i podjęcie decyzji. Znalezienie nowej pracy może się okazać trudne. Możliwe, że zajmie nam kilka miesięcy. Możliwe, że będziemy musieli się doszkolić. Jednak taka perspektywa jest znacznie bardziej optymistyczna niż nierobienie niczego i tkwienie w miejscu, które nas nie satysfakcjonuje i ściąga na dno.

Zmiana pracy to nie małe wyzwanie. Trudna decyzja, która wymaga przemyślenia i zaplanowania. Jednak nic nie jest niemożliwe. Z odrobiną wysiłku z pewnością uda nam się znaleźć pracę, która spełni wszystkie nasze oczekiwania i sprawi, że praca stanie się dla nas przyjemnością. Porzucenie dotychczasowej pracy nie jest łatwe. To ogromna zmiana, która ma znaczący wpływ na całe nasze życie. Jednak warto sprawdzać swoje możliwości i rozwijać się niż stać w miejscu. Zmiana pracy może się zdawać ryzykowna, ale to ryzyko warte podjęcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here