Co to jest e praca?

Zmieniające się z roku na rok warunki rynkowe sprawiają, że obecnie coraz ciężej jest znaleźć pracę o profilu stacjonarnym. Jest to sytuacja dosyć kłopotliwa, zważywszy na fakt, że coraz więcej osób decyduje się na ukończenie nauki na uczelni wyższej. Nasz rynek nie będzie w stanie wchłonąć takiej ilości pracowników. Tym samym może dojść do załamania. Na szczęście pojawiają się coraz to nowsze zawody, w których można wykorzystać swoje umiejętności i zyskać kolejne. Część z nich nie wymaga nawet stałej obecności w zakładzie pracy.

Tym, którzy nie wiedzą, co to jest e praca, warto przedstawić możliwości, jakie daje sieć internetowa. Przede wszystkim należy wskazać, że obecnie istnieje szereg serwisów, w których można znaleźć zdalną pracę. Co do zasady potrzebni są graficy komputerowi, informatycy, copywriterzy oraz inni specjaliści, którzy docelowo zajmują się świadczeniem usług. Jest to bardzo korzystny trend występujący na rynku, ponieważ praca zdalna jest znacznie tańsza niż wykonywana stacjonarnie w zakładzie pracy. Redukcja kosztów idzie w pracy z podwyższoną wydajnością, co pozytywnie rzutuje na funkcjonowanie narodowej gospodarki.

Warto zastanowić się, jakie przesłanki powinien spełniać dany zawód, aby mógł zostać uznany za e pracę. Przede wszystkim wskazuje się, że proces porozumiewania się między pracownikiem a pracodawcą przebiega bez ich osobistej styczności. Zaznacza się, że wymiana korespondencji może odbywać się za pośrednictwem poczty email lub komunikatorów internetowych. Spore możliwości na tym polu dają również różnego rodzaju portale społecznościowe. Możliwości jest wiele, dlatego pracodawcy niezwykle rzadko ograniczają się tylko do jednej formy kontaktu.

Pracownicy, którzy świadczą swoje usługi w sieci, bardzo rzadko trafiają do biura. Przeważnie nie ma takiej potrzeby, ponieważ wszystkie potrzebne materiały i wytyczne można wysłać na pocztę. Sam proces rozliczenia nie wymaga fizycznej obecności pracownika w zakładzie pracy. Wystarczy prosty przelew, aby w bardzo szybkim czasie zyskać środki niezbędne dla siebie i rodziny. Istnieją również programy lojalnościowe, które umożliwiają robienie zakupów w wybranych sieciach. Sprawia to, że zdalni pracownicy nie muszą nawet wychodzić z domów, aby załatwić swoje najpilniejsze sprawy życiowe. Jest to sytuacja bardzo korzystna dla osób niepełnosprawnych.

Warto nadmienić, że praca zdalna jest w myśl obowiązującego kodeksu pracy jednakowej wartości co praca wykonywana stacjonarnie w biurze. Istnieje jednak zasadniczy problem z ewidencjonowaniem czasu pracy. Obecnie praktyka zmierza ku uregulowaniu tej kwestii w przepisach powszechnie obowiązujących. Na ogół wygląda to tak, że pracownicy wykonujący swoją pracę zdalnie rozliczają się z rezultatów, a nie z ilości godzin, w których faktycznie świadczyli pracę. Jest to bardzo dogodne rozwiązanie dla pracodawcy, który nie musi płacić za nadgodziny ludziom, którzy brali udział w jego projekcie. Także pracownik jest z tego układu bardzo zadowolony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here