Kariera

Myślę, że każdy z nas przechodzi przez taki etap w swoim życiu, w którym marzy, by osiągnąć coś więcej. Nikt nie marzy o tym, by zostać zwykłym zjadaczem chleba. Niestety życie jest brutalne i wynagradza tylko tych najwytrwalszych.
Praca nie musi służyć tylko jako narzędzie do zarabiania, do tego abyśmy mogli się samodzielnie utrzymać, spłacić kredyt. Praca może być źródłem satysfakcji, dodatkowo firma nastawiona na rozwój pracowników, może pobudzić ambicje pracowników. Tylko to, jak zrobić karierę na pewno wzbudza wiele wątpliwości i znaków zapytania. Przede wszystkim najpierw powinniśmy się zastanowić, czego my oczekujemy. Nie ma gotowego przepisu, który moglibyśmy wdrożyć i po którego zastosowaniu, moglibyśmy powiedzieć, że odnieśliśmy sukces. Najpierw warto zadać pytanie, czym jest kariera. A i tu znowu też nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno zgodzicie się ze mną, że każdy widzi to w innych barwach. Dla jednego karierą będzie zostanie prezenterką telewizyjną lub idolem nastolatków, dla innego zdobycie pracy na stanowisku specjalisty w firmie, w której można zarobić 5 tysięcy złotych na rękę. Także, jak widać rozumienie słowa „kariera” nie jest szablonowe. Kariera nie jest już używana właśnie tylko wobec np. gwiazd telewizyjnych, ale i również do zwykłego Kowalskiego, który realizuje się w swojej pracy. Przymiotniki, które według mnie mogłyby opisać karierę, to:
– profesjonalny
– wytrwały
– zmobilizowany
– nastawiony na cel.
To, jak zrobić karierę zależy tylko i wyłącznie od nas, a nie od gotowego przepisu lub choćby zarysu. Jeśli chcesz osiągnąć w życiu sukces, to przede wszystkim trzeba być nastawionym na porażki, po których trzeba się otrząsnąć. Nic w życiu nie dzieje się bez przyczyny, dlatego ważne jest to, by się nie poddawać, a z każdego niepowodzenia wychodzić silniejszym i mądrzejszym. Walka o karierę to przede wszystkim walka z samym sobą, ze swoimi słabościami. Musimy mieć też określony cel, do którego chcemy dążyć, ale najlepiej małymi krokami. Powoli do celu. To tak, jak np. z procesem odchudzania – nie można narzucić sobie reżimu schudnięcia 20 kg w miesiąc, gdyż po pierwsze jest to fizycznie niemożliwe, a po drugie niemożliwe cele nas zniechęcają. Warto mieć plan i po kolei go realizować: szkoła, studia, dodatkowe kursy, doszkalanie się i szlifowanie swoich umiejętności. Rozwój, poszerzanie swoich horyzontów są wpisane w etymologie kariery.
W samym dążeniu do osiągnięcia kariery kluczowe jest nasze nastawienie. Jeśli biernie czekamy na ” mannę z nieba” niestety możemy się rozczarować. Wszystkie osoby, które odniosły sukces, zgodnie mogą powiedzieć, iż jest to ciężka praca, na pewno nie dla osób, które narzekają na zły los. Jeśli jesteśmy świadomi naszych umiejętności i zalet, możemy kierować swoją karierą. Szczęście może tylko w niewielkim stopniu wpływać na rozwój kariery i nie można czekać z założonymi rękoma na szczęśliwą kartę, bądź zrzucać winę za nasze niepowodzenia na opatrzność. My jesteśmy kreatorami naszej rzeczywistości i kiedy zdamy sobie z tego sprawę, będziemy gotowi, by rozwijać się i wejść na ścieżkę kariery.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here