Jak wykonywać pracę zdalną?

Wielkie zakłady pracy odchodzą obecnie do lamusa. Wynika to z faktu, że koszty związane ze świadczeniem pracy stacjonarnie są tak wysokie, że mało kogo na nie stać. W dobie internetu coraz większe znaczenie mają zawody wykonywane zdalnie. Określane są one zbiorczo jako e praca. Zdecydowanie zaleca się, aby młodzi ludzie szerzej zainteresowali się tym tematem, ponieważ wydaje się, że jest to ich nieuchronna przyszłość. Należy jednak stanowczo zaznaczyć, że także osoby starsze oraz w średnim wieku chętnie sięgają po zajęcia, które nie wymagają wychodzenia z domu i są w pełni bezpieczne dla zdrowia.

Warto w pierwszej kolejności rozważyć praca zdalna co to jest. Istnieją pewne szczególne zawody, takie jak grafik komputerowy, pisarz, maszynista czy programista. Ich specyfika polega na tym, że obecność pracownika nie jest w zakładzie pracy konieczna. Co ważne, osoby te muszą pracować w pełnym skupieniu. Dlatego pracodawca musiałby organizować dla nich specjalne warunki, które zapewniałyby im ciszę i spokój. Niestety, jest o to niezwykle ciężko, zważywszy na fakt, że centra wielkich miast są pełne szumu i zgiełku. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest podpisanie umowy o pracę zdalną. Pracownik jest zadowolony, ponieważ nie musi wychodzić z domu do pracy. Ponadto wszelkie powierzone mu obowiązki zawodowe może wykonywać w każdej chwili. Tym samym nie jest konieczne, aby organizował swój harmonogram w jakiś szczególny sposób.

Warto nadmienić, że także pracodawca może liczyć na szczególne korzyści. Nie ponosi on żadnego ryzyka związanego z wykonywaniem pracy zdalnej przez pracownika. Tym samym nie jest on zobligowany do wnoszenia składek na ubezpieczenia wypadkowe. Z uwagi na to, że podstawa ich wymiaru w ostatnich latach znacząco się zwiększyła, jest to profit wymierny. Ponadto w przypadku, gdy pracownik działa w ramach danego zakładu pracy, może liczyć na szereg uprawnień, takich jak dostęp do prądu, wody oraz innych udogodnień. Inaczej jest w sytuacji, gdy wykonuje pracę zdalną. Wtedy co do zasady wszystkie wygody musi sobie zapewnić we własnym zakresie. Gołym okiem widać, że dla pracodawcy jest to duża oszczędność.

Wykonywanie pracy zdalnej wiąże się jednak z pewnymi uciążliwościami. Przede wszystkim niwelowane są więzi społeczne, które łączą pracownika i pracodawcę. Z uwagi na to, że nie mają oni ze sobą osobistej styczności, ich relacje ulegają ochłodzeniu. Dotyczy to także wzajemnych kontaktów współpracowników danego działu. Na szczęście jednak można taką sytuację zażegnać poprzez częste organizowanie wypadów integracyjnych.

Ważne jest, że wykonywanie pracy zdalnej korzysta z odrębnej regulacji prawnej. Konieczne jest rozliczanie się z pracownikiem w oparciu o rezultaty. Jest to tak zwana umowa na akord. Tym samym każdy pracownik, który jest wytrwały i zdeterminowany do działania, otrzymuje dokładnie tyle, na ile zapracował. Tym samym osoby pracujące zdalnie, które są leniwe, mogą stracić znaczną ilość pieniędzy wskutek opieszałości. Dlatego w pracy zdalnej zdecydowanie sprawdzają się osoby solidne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here