Higiena pracy

Bardzo wiele osób czynnych zawodowo lubi swoją pracę. Istnieją stanowiska, gdzie bardzo ważne jest utrzymanie ładu i porządku. Zachodzi pytanie, co to jest higiena pracy?
Jest ona niezbędna wszędzie tam, gdzie klient powierza nam swój komfort lub zdrowie. Możemy zacząć od kosmetyczki. Jeśli wchodzimy do salonu kosmetycznego, pierwsze na co zwracamy uwagę, świadomie lub nieświadomie to sprawa, czy jest zachowana czystość. jeśli miejsce lśni, nie widzimy kurzu i bałaganu od razu czujemy się bezpiecznie, wiemy, że trafiliśmy w dobre ręce. Podobnie rzecz się ma, gdy chcemy zrobić sobie manicure paznokci. To, jak ktoś dba o stanowisko swojej pracy wiele o nim mówi. Fryzjerzy również należą do tej kategorii, gdzie ważny jest porządek. Za każdym razem powinno się sprzątać włosy po kliencie i codziennie dbać o czystość zakładu.
Kiedy udajemy się do stomatologa liczymy na najwyższy poziom obsługi. Nie ma mowy o kilkukrotnym używaniu jednorazowych narządzi. Centrum stomatologiczne powinno być sterylne. Powierzamy dentyście swoją jamę ustną, chcemy się leczyć, więc nie ma mowy o nieładzie w takim miejscu.
Często zwracamy u takich osób uwagę na to, jak sami się prezentują, czy mają zadbane włosy i paznokcie. Czy ich ubrania są w dobrym stanie. Jest raczej pewne, że będziemy pałać niechęcią do dentysty w wyciągniętym swetrze, wystającym spod fartucha i ten konkretny gabinet będziemy omijać szerokim łukiem. Oczekujemy najwyższego standardu usług i dobrze.

Swoją drogą, osoby, które idą do fryzjera farbować bądź ścinać włosy, czy korzystają z usług kosmetyczek mają duże zaufanie do takich osób. Pozwalamy im na to, by wykonywali swoją pracę, oddajemy się w ich ręce, a właściwie oddajemy to, co mamy najcenniejsze, czyli nasze zdrowie.
Szpital jest miejscem, w którym powinno być sterylnie. Z uwagi na to, że przebywa tam zazwyczaj mnóstwo chorych osób, ryzyko zakażania wirusowego lub bakteryjnego jest bardzo wysokie. Pielęgniarki i lekarze muszą stosować najwyższe standardy, jeśli chodzi o higienę pracy. Takie osoby za każdym razem przy wykonywaniu zabiegów, takich jak pobieranie krwi powinni nakładać rękawiczki. Opatrunki i igły to wszystko narzędzia jednorazowe. Nie wolno na nich oszczędzać, ponieważ jest to narażenie życia i zdrowia pacjenta. Zdarzają się przypadki zakażeń w szpitalach, które potem nie tak łatwo udowodnić.

Jak widać higiena pracy obejmuje wiele zagadnień. Warto jednak dla własnego dobrego samopoczucia, dbać o czystość nawet wtedy, kiedy nasza praca jej nie wymaga. Ład przy biurku, starty kurz i poukładane dokumenty, sprzyjają zaznawaniu przyjemności z wykonywanych zadań. Warto dodać, że porządek sprzyja bezpieczeństwu. Wiele wypadków w pracy wynika z roztargnienia i niedopilnowania tego, by odkładać wszystko na swoje miejsce. Przepisy BHP nie powstały przez przypadek. Stworzono je, by zapobiegać wypadkom nawet tym tragicznym.

Tam, gdzie jest kontakt z jedzeniem należy je odpowiednio przechowywać, gdyż bakterie mogą się gromadzić w źle przechowywanej żywności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here