Motywacja do pracy

Praca w życiu każdego człowieka jest na pewno istotnym elementem. Jest nie tylko źródłem utrzymania, ale i także miejscem poznawania nowych osób, miejscem, w którym możemy się rozwijać, uczyć nowych rzeczy. Często niestety praca kojarzy nam się z czymś złym, z przymusem, nie lubimy jej. Warto może jednak zmienić nastawienie. Pomoże w tym na pewno odpowiedź na pytanie, co cię motywuje do pracy. Czynników jest wiele i to kilka z nich:
– pieniądze i poczucie bezpieczeństwa, niezależność. Niewątpliwie jedną z głównych przyczyn zatrudnienia jest osiągnięcie płynności finansowej. W życiu człowieka przychodzi taki moment, w którym chcemy się usamodzielnić i potrzebne nam są do tego pieniądze. Poza tym stały, comiesięczny przelew wynagrodzenia, jest gwarancją bezpieczeństwa. Mamy świadomość, że dzięki gotówce jesteśmy w stanie opłacić ratę kredytu hipotecznego, kupić jedzenie, opłacić rachunki. Stałe zatrudnienie pozwala nam w takim razie cieszyć się życiem, nie musimy zamartwiać się, nie czujemy uciekającego gruntu spod stóp.
– rozwój – rozwój jest wpisany w życie człowieka, całe życie się czegoś uczymy. Wiele firm jest nastawionych na to, by właśnie dawać możliwości swoim pracownikom, by mogli zdobywać nowe doświadczenia, doszkalać się, odbywać różne kursy. Myślę, że jest to duży atut, gdyż właśnie inwestycja w siebie, jest tym, czego nikt nam nie zabierze. Ponadto zdobyte umiejętności pozwalają na rozwój np. kariery, zdobycie nowego, lepszego stanowiska.
– określenie celu – dobrze, jak pracownik, wie po co pracuje. I to z własnego punktu, nie z punktu tego, co ma wykonać w pracy. Kiedy sprecyzujemy swój cel, nasza motywacja również powinna wzrosnąć. Ile ludzi, tyle jednostkowych powodów, dla ciebie może to być np. marzenie o wyjeździe na wakacje.
– prestiż – może jest to moje subiektywne wrażenie, jednakże myślę, iż osoby bezrobotne często są wykluczane społecznie, bądź nawet i napiętnowane w pewien sposób. Natomiast osoba na stanowisku cieszy się poszanowaniem otoczenia, może mieć wysoki status społeczny.
– rozwój społeczny – czasem miejsce pracy może być jedynym miejsce, w którym poznajemy, spotykamy się z ludźmi. W pracy spędzamy większą część swojego życia i o ile nie jest miejscem na spotkania towarzyskie, to pomimo tego często nawiązujemy w niej przyjaźnie. Zdarza się, że w pracy również poznajemy drugie połówki. Niewątpliwie w pracy, w której zazwyczaj mamy wielu pracowników, nie jest to nic dziwnego. Choć są firmy, które np. zabraniają, by współpracownicy zbliżali się do siebie. Wydaje mi się to niemożliwe, człowiek jest istotą społeczną i właśnie praca jest często jedynym takim miejscem, w którym nawiązujemy nowe kontakty.
– miła atmosfera, dobre warunki pracy – są to niezaprzeczalne zalety. Wiadomo, że efektywniej się pracuje, gdy w firmie panuje miła, przyjazna atmosfera, a dodatkowo firma zapewnia pracownikom godne warunki w miejscu pracy.
Praca nie jest elementem naszego życia, który musimy kochać. Niewątpliwie jest nam potrzebna, a w momencie, kiedy znajdziemy to, co nas do niej motywuje, na pewno polepszymy jakość całego swojego życia.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOferta pracy
Następny artykułHigiena pracy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here