Etat i firma

Wiele osób zastanawia się w jaki sposób połączyć etat i działalność gospodarczą. Innymi słowami etat Jest to umowa o pracę, czyli najbardziej popularna w Polsce forma zatrudnienia. Coraz większa ilość ludzi jednak decyduje się na prowadzenie firmy jednoosobowej czy też otwarcie działalności gospodarczej i w tym samym czasie pracuje na etat kropka jakie są wady i zalety takiego rozwiązania? W jaki sposób je połączyć i czym się różnią? Sprawdź to sam!

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/etat-i-dzialalnosc-gospodarcza/

Etat i działalność gospodarcza – Zakład Ubezpieczeń Społecznych

W takim przypadku wchodzi w grę tak zwany zbieg tytułów ubezpieczeń. To czy będziemy płacić ZUS z tytułu działalności zależy między innymi od naszych dochodów oraz umowie na jaką jesteśmy zatrudnieni. Praca na etat gwarantuje nam przynajmniej wynagrodzenie minimalne. W takim przypadku składki na ubezpieczenia społeczne pobierane są przez pracodawcę. Jeśli chodzi jednak o działalność gospodarczą nie jest ona opodatkowana. To my musimy zająć się wszystkimi sprawami.

Etat i działalność gospodarcza- jaki podatek?

Jeżeli masz biznes oraz pracujesz na umowę o pracę to jaki podatek powinieneś w takim momencie zapłacić? Aby nie mieć problemów ze skarbówki zarobki z cytatu powinny być opodatkowane na zasadach ogólnych, czyli w skali podatkowej. Natomiast te w przypadku działalności gospodarczej są opodatkowane w sposób, jaki jest nam najwygodniej. Mamy do wyboru kilka opcji. 

Jaki podatek płaci firma jednoosobowa?

Jeżeli posiadamy firmę jednoosobową możemy wybrać sobie jaki podatek będziemy płacić. Do tego wyboru należą podatki:

• Według skali podatkowej

• Według skali liniowej 

• Według skali ryczałtowej 

• Karta podatkowa

To już wyłącznie twój wybór na jakie zeznanie podatkowe się zdecydujesz. Możesz również skorzystać z możliwości pomniejszenia podatku O tak zwany koszty uzyskania przychodu. Jednym z najłatwiejszych rozwiązanie dla osób które łączą umowę o pracę własnym biznesem są zasady ogólnego rozliczenia podatku.

Jaki PIT w przypadku działalności gospodarczej i etatu?

Z fiskusem musimy załatwić sprawę wypełniając deklaracje PIT-36. W części D tego formularzu podajemy kwotę przychodu, kosztów uzyskania przychodów i dochodów i zarobku uzyskanego z pracy na etacie, a także z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Dodatkowo musisz jeszcze uzupełnić formularz PIT/B, który jest załącznikiem do formularza PIT- 36.

Zobacz też: http://www.biznesdolnoslaski.pl/spolka-partnerska/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here