Kredyt dla spółki – najważniejsze informacje

0
2570

Każdy przedsiębiorca, który zarządza firmą, wie, jak ważne są inwestycje oraz stały rozwój. Jednak aby móc pozwolić sobie na obie te rzeczy potrzebne są środki finansowe, którymi sfinansujemy rozwój działalności. Problem może pojawić się w momencie, gdy firma nie posiada odpowiedniego kapitału. Nie musi to od razu oznaczać problemów z zarządzaniem, chwilowe załamanie rynku czy też kosztowne przedsięwzięcia mogą generować duże koszty, na które firma nie może pozwolić sobie w danym momencie. Rozwiązaniem może okazać się kredyt dla firm, a w przypadku prowadzenia spółki – kredyt dla spółki. Zobacz, co warto o nim wiedzieć, zanim się na niego zdecydujesz.

Na czym polega spółka z o.o.?

Zanim odpowiemy Ci na pytanie, na czym polega kredyt dla spółki, warto przybliżyć, czym tak właściwie jest spółka i jak działa. Ma to duże znaczenie w kontekście zaciągania kredytu. W Polsce każdego roku powstaje wiele nowych spółek. Spowodowane jest to tym, że nie dla każdej osoby założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest optymalnym rozwiązaniem. W naszym kraju można wyróżnić następujące rodzaje spółek: cywilne, jawne, komandytowe, akcyjne, komandytowo-akcyjne, partnerskie i z ograniczoną odpowiedzialnością. Każdy rodzaj spółki posiada indywidualne cechy.

Dla przykładu spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli w skrócie spółka z o.o działa na podstawie Kodeksu spółek handlowych. Swoją nazwę zawdzięcza ona temu, że jej współwłaściciele nie odpowiadają przed wierzycielami ze swojego majątku osobistego. W przypadku egzekucji komorniczej nie muszą się oni obawiać zajęcia własnego majątku, którym jest np. dom. Za długi spółki odpowiada sama spółka swoim majątkiem, który musi wynosić nie mniej niż 5000 złotych. Najważniejsze funkcje w spółce pełni prezes i zarząd.

Warunki otrzymania kredytu dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Aby otrzymać tego typu kredyt, należy spełnić szereg warunków, które ustalane są przez banki. Niekiedy nawet dobrze prosperująca spółka może mieć problem, z tym aby spełnić wszystkie wymogi i otrzymać kredyt. Bank zwraca uwagę w szczególności na: wysokość obrotów, odnotowane straty, regularność w opłacaniu składek ZUS i US, historię kredytową, zabezpieczenie kredytu i staż działalności. Wysokie obroty oznaczają, że spółka funkcjonuje prawidłowo i nawet jeśli będzie miała chwilowe trudności, to będzie zarabiać na swoje utrzymanie. Niestety wysokie obroty nie są jedynym czynnikiem, który decyduje o pozytywnej decyzji kredytowej. Jeśli spółka zalega ze składkami w ZUS-ie czy Urzędzie Skarbowym, to może to stanowić powód do tego, aby nie udzielać jej kredytu.

Im wyższa jest kwota kredytu, o którą ubiega się spółka, tym większe wymagania są stawiane wobec niej. Dobra historia kredytowa jest konieczna, aby bank miał pewność, że kredyt będzie spłacany w terminie. Jeśli w przeszłości występowały problemy z terminowymi płatnościami, to dla banku jest to zły znak i może niechętnie podejść do udzielenia wysokiego kredytu. Tak jak wspomnieliśmy, pod uwagę bierze się również staż spółki na rynku. W większości instytucji musi to być minimalnie 12 miesięcy. Spółki z krótszym stażem mogą mieć problem, aby otrzymać kredyt w tradycyjnym banku.

Kredyt dla spółki – kto musi się zgodzić?

Jeśli kwota kredytu https://habzafinanse.com.pl/kredyt-dla-spolki/ nie przekracza połowy kapitału zakładowego, to decyzję o jego zaciągnięciu może podjąć samodzielnie prezes spółki. Nie jest wymagana zgoda innych osób. Jeśli jednak kredyt ma być wyższy niż połowa kapitału, to na kredyt musi się zgodzić Rada Nadzorcza Spółki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here