Jak znaleźć pracę?

Obecnie na rynku pracy mamy do czynienia z tak zwanym rynkiem pracownika. Oznacza to ni mniej ni więcej niż to, że ofert pracy na rynku jest dużo i to pracodawcy bardziej zależy na tym żeby zatrudnić pracownika. Dlaczego więc tak często zdarza się, że chodzimy na różne spotkania w sprawie pracy, ale żadnej nie dostajemy? Jak znaleźć prace? Jak prawidłowo zabrać się za jej szukanie?
Po nieudanej rozmowie rekrutacyjnej często nie zastanawiamy się jakie były przyczyny naszej „porażki”. Łatwiej stwierdzić po prostu, że dostał się ten, który miał znajomości. Nic bardziej mylnego. Zawsze trzeba zastanowić się nad zaistniałą sytuacją i wyeliminować popełnione błędy.
Jak znaleźć odpowiednią ofertę pracy czyli jak znaleźć prace idealną dla siebie? Nie wysyłajmy naszego CV do wszystkich pracodawców, którzy wystawili ogłoszenie. Przeczytajmy dokładnie jaki pracownik jest poszukiwany i zastanówmy się czy nasze kompetencje są do tego odpowiednie. Dużym błędem jest też nie spełnianie wymogów formalnych. Jeśli pracodawca chce tylko CV to nie wysyłajmy mu wszystkich dokumentów jakie posiadamy. Jeżeli natomiast chce, aby do listu motywującego była dołączona klauzula o przetwarzaniu danych osobowych, to o tym pamiętajmy. Nie spełnienie wymogów formalnych często skutkuje odrzuceniem naszej kandydatury już na wstępie, bez weryfikacji kwalifikacji, które posiadamy.
Jak znaleźć prace? Przede wszystkim należy popracować nad CV i listem motywacyjnym. To nasza wizytówka, przedstawiamy tu nasze atuty, zachwalamy umiejętności, nie narzekamy, ani nie opisujemy swojej sytuacji rodzinnej. Pamiętajmy też, że przed wyborem kandydatów, którzy będą zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, rekruterzy często sprawdzają informacje dostępne w internecie czyli wszelkiego rodzaju portale społecznościowe. Przed wysłaniem CV upewnijmy się więc czy nie udostępniliśmy, na którymś z portali, kompromitujących informacji o sobie.
Gdy nasze udoskonalone CV odniesie sukces i zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną to musimy się na nią we właściwy sposób przygotować. Przede wszystkim dobierzmy właściwy strój. Powinien być schludny i skromny. Pierwsze wrażenie jest tu bardzo ważne. Następnie przygotujmy się do rozmowy. Zanim udamy się na spotkanie w sprawie pracy, przeczytajmy trochę informacji o swoim potencjalnym nowym pracodawcy. Statystycznie najczęściej padający pytaniem podczas rozmów kwalifikacyjnych jest pytanie odnośnie tego czym zajmuje się dana firma i dlaczego chcemy w niej pracować. Nie bądźmy też roszczeniowi i nie zaczynajmy rozmowy kwalifikacyjnej tak, jakbyśmy aplikowali od razu na stanowisko prezesa. Bądźmy pewni siebie i swoich kompetencji, ale nie czujmy się od razu przyjęci tylko ze względu na wysokie kwalifikacje. Zaprezentowanie siebie w taki sposób może tylko zniechęcić do nas pracodawcę, ukazuje nas bowiem jako osoby bez motywacji do pracy. Nie zadawajmy też od razu pytań o urlopy, zwolnienia czy elastyczny czas pracy – zostawmy te tematy do omówienia na dalszym etapie. Zamiast pytać się o wcześniejsze wyjścia z pracy pokaż się lepiej jako osoba, która chce się rozwijać i szuka nowych wyzwań.
Podsumowując, odpowiadając sobie na pytanie jak znaleźć prace, należy pamiętać, iż składa się na to kilka czynników. Dopracujmy swoje CV, a udając się na rozmowę rekrutacyjną pamiętajmy, aby dobrze się zaprezentować. Przygotujmy się do rozmowy, zapoznajmy z polityką i strategią firmy, w której chcemy pracować. A co najważniejsze nie zrażajmy się porażką, bo przecież każda porażka jest drogą do sukcesu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here