Pytanie o to, kiedy dojdzie przelew bankowy pojawia się w głowach każdego z nas. Czasem chodzi o niewielką sumę, innym razem – jest to konkretna kwota. Tak czy inaczej zrozumienie mechanizmu, który odpowiada za czas przelewów mocno ułatwia zarządzanie budżetem i organizację planów.
Możesz od razu sprawdzić kiedy dojdzie przelew – Totalmoney.pl w tym pomaga, ale zachęcamy do przeczytania naszego poradnika do końca, aby lepiej zrozumieć najważniejsze zagadnienia związane z sesjami i terminami przelewów.
Od czego zależy kiedy dojdzie Twój przelew?
Istnieją dwa kluczowe czynniki wpływające na to, kiedy dojdzie przelew bankowy:
- godzina zlecenia przelewu,
- czasy sesji banków nadawcy oraz odbiorcy.
Sesje przychodzące i wychodzące w systemie Elixir są determinantami tego, kiedy dokładnie pieniądze pojawią się na koncie odbiorcy. Warto tutaj dodać, że przelewy zagraniczne są często realizowane przez inne systemy np. SWIFT, co również trzeba uwzględnić w swoich obliczeniach co do tego, kiedy będzie można spodziewać się wpłynięcia oczekiwanych środków na konto.
Innymi słowy – czas zazębiania się sesji Elixir dla danych banków determinuje to, jaki dokładnie będzie czas oczekiwania na przelew. Dla przykładu: przelew z banku A wysłany o godzinie 12.00, może trafić na konto odbiorcy w banku B nawet jeszcze tego samego dnia wieczorem. Jednak może też zdarzyć się tak, że środki wysłane z banku A o godzinie 11.30 mogą trafić do banku C dopiero kolejnego dnia.
Sesje Elixir i terminy przelewów
Aby zrozumieć od czego zależy to, kiedy dojdzie przelew bankowy – warto wiedzieć czym jest Elixir. To nic innego jak system obsługujący detaliczne rozliczenia w naszym kraju. Działa od 1994 roku i za jego działanie odpowiada Krajowa Izba Rozliczeniowa SA.
Ważne! Banki nie są zobowiązane do tego, by ściśle trzymać się terminów sesji, które przygotowała KIR. To właśnie możliwość indywidualnego ustalania godzin przyjmowania zleceń płatniczych i manipulowania terminami księgowania przychodzących płatności sprawia, że tak wiele osób zastanawia się nad faktycznym terminem przyjścia oczekiwanego przelewu.
Dlaczego banki preferują wcześniejsze zamknięcia?
- Im wcześniej złożone zlecenie – tym jest tańsze dla cennika Elixir.
- Wcześniejsze zamknięcia wejścia pozwalają na łatwiejsze zapanowanie nad płynnością działania banku.
Całe szczęście informacje o godzinach sesji są łatwo dostępne, dzięki czemu każdy klient banku może bez trudu monitorować spodziewany czas dotarcia przelewu na konto.
Jak monitorować kiedy dojdzie przelew?
Monitorowanie tego, kiedy dojdzie przelew bankowy można zrobić najwygodniej zwracając się do informacji o sesjach Elixir dla danego banku. Pomocny w zrozumieniu tego jest sam harmonogram sesji rozliczeniowych Elixir. Krajowa Izba Rozliczeniowa SA wykonuje 3 sesje w ciągu dnia:
- Sesja 1 – Banki mogą składać zlecenia do godziny 16 dnia poprzedniego (otwarcie wejścia), a jeśli chodzi o zamknięcie wejścia jest to godzina 9:30. Początek sesji rozrachunkowej w NBP odbywa się tutaj w godzinach 10:30-11:00, a koniec – wraz z przekazaniem wyników do banków od godziny 11:00.
- Sesja 2 – Banki mogą składać zlecenia do godziny 9:30 (otwarcie wejścia), a jeśli chodzi o zamknięcie wejścia jest to godzina 13:30. Początek sesji rozrachunkowej w NBP odbywa się tutaj w godzinach 14:30-15:00, a koniec – wraz z przekazaniem wyników do banków od godziny 15:00.
- Sesja 3 – Banki mogą składać zlecenia do godziny 13:30 (otwarcie wejścia), a jeśli chodzi o zamknięcie wejścia jest to godzina 16:00. Początek sesji rozrachunkowej w NBP odbywa się tutaj w godzinach 17:00-17:30, a koniec – wraz z przekazaniem wyników do banków od godziny 17:30.
Jak sprawdzić, czy przelew dotrze na czas?
Najłatwiejszym sposobem sprawdzenia tego, kiedy dojdzie przelew bankowy jest rozeznanie się w terminach sesji poszczególnych banków. Wiedza o tym, do której godziny należy zlecić przelew, aby dotarł w pożądanym terminie sesji przychodzącej banku odbiorcy ułatwia odpowiednie organizowanie finansów.
Dla przykładu, jeśli chcesz aby przelew z Alior Banku „załapał się” na 1 sesję KPR – musisz go wykonać do godziny 8:20, natomiast, jeśli chcesz przelewem z Deutsche Bank zdążyć przed ostatnią sesją w KPR musisz wykonać przelew przed godziną 15:00 danego dnia roboczego.
Ile wynosi maksymalny czas przelewu z banku do banku?
Zastanawiając się nad tym, kiedy dojdzie przelew bankowy – warto też mieć na uwadze to, ile może maksymalnie trwać przejście przelewu z jednego do drugiego banku. Dobra informacja jest taka, że jeśli jest to przelew wewnętrzny w obrębie tego samego banku – przelew będzie odbywał się w sposób natychmiastowy.
Natomiast w przypadku przelewów między różnymi bankami może to trwać nawet w czasie od 1 do 3 dni. Jeśli mowa o przelewach do banku za granicą możemy mówić o jeszcze dłuższym czasie realizacji przelewu nawet do 5 dni roboczych, co jest konieczne do uwzględnienia w planowanych wydatkach, gdyż zależy to od liczby banków pośredniczących i godzin ich pracy.