Co motywuje ludzi do pracy?

Każdy, po skończonej edukacji szuka pracy. Dla niektórych liczy się tylko wysokość wynagrodzenia, a dla innych miła atmosfera w pracy. Często zastanawiamy się nad tym, dlaczego pracujemy. Na to pytanie postaram się odpowiedzieć.

Co motywuje ludzi do pracy?

Motywacją do pracy jest rodzina. Często rodzice pracują ciężko, w miejscu gdzie panuje zła atmosfera. Robią to dla swoich dzieci, żeby miały co jeść, w co się ubrać i gdzie mieszkać. Rodzice wykonują swoja prace dokładniej niż inni, gdyż wiedza, że od tego zależy dobro ich dzieci. Opieka nad dzieckiem to spory wydatek. Dziecko szybko rośni, trzeba kupować nowe ciuchy. Trzeba na to wszystko mieć pieniądze. Właśnie to motywuje nas do pracy.

Marzenia mogą być dla nas motorem napędowym do pracy. Każdy z nas ma jakieś marzenie. Jedni mają większe, a inni mniejsze. Jedni chcieliby podróżować, zwiedzać świat. Drudzy marzą o prowadzeniu swojej działalności gospodarczej a inni chcą mieć duży dom dla swojej rodziny. Praca jest pomocna w spełnianiu marzeń, gdyż daje nam możliwość odłożenia pieniędzy na nasze pragnienia.

Do pracy motywuje nas chęć zaistnienia w świecie. W tym przypadku mowa tu o takich zawodach jak model/modelka, piosenkarz/piosenkarka, aktor/aktorka, itp. Chcą być znani, lubiani i rozpoznawalni, nie tylko w naszym kraju, ale również za granicą. Motywacją jest chęć bycia najlepszym w swojej branży, pokazywania się publicznie na różnego rodzaju galach, czy w programach telewizyjnych.

Ludzi w młodym wieku do pracy motywuje niezależność. Nie chcą być zależni od rodziców, lecz chcą sami decydować na co wydają pieniądze, które sami zarabiają.

Motywacją do pracy są również dobre warunki pracy. Jeśli w firmie panuje miła atmosfera, zarobki są na dobrym poziomie i można liczyć na premie za dobrze wykonywana pracę, to pracownicy w będą pracować z większą efektywnością. Niski poziom stresu to doskonała motywacja do pracy.Stres nie sprzyja skupieniu, kreatywności i dokładności. Jeżeli czujemy stałe napięcie, jesteśmy podenerwowani, a nawet odczuwamy lęk, z pewnością nie pokażemy 100% swoich możliwości.

Stabilność zatrudnienia, wynagrodzenie na czas, to dla pracowników kwestie niezwykle ważne, które pozwalają im cieszyć się życiem i nie martwić na zapas. Osoby, dla których potrzeba bezpieczeństwa w pracy jest ważna, nie będą w stanie pracować z zadowoleniem w miejscu, które nie gwarantuje regularnych wypłat, stabilnej umowy o pracę i w której nie ma pewności, czy za tydzień szef nie zmieni zdania i nie zwolni całego działu.

Bardzo ważny jest rozwój zawodowy. Chęć rozwoju, a co za tym idzie, większych zarobków jest motywująca do efektywniejszej pracy. Jeśli w danej firmie nie ma możliwości awansu, to pracownicy nie będą się starali pracować jak najlepiej, gdyż nie będą docenieni.

Podsumowując motywacji do pracy jest bardzo dużo. Każdego motywuje coś innego. Jednak, gdy ktoś tej motywacji nie znajdzie, to w jego życiu praca będzie czymś złym, niepotrzebnym. Lepiej jest pracować, gdy ma się jakieś cele, marzenia do osiągnięcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here