nawozy

Substancje czynne z grupy 4 (dawniej 0), czyli tak zwane regulatory wzrostu stosowane są przede wszystkim w zbożach ozimych i jarych. Nie można zapomnieć o tym, że niektóre z nich są selektywne również w stosunku do innych gatunków roślin uprawnych. Jedną z nich jest stosunkowo nowy związek halauksyfen metylu oraz znany od wielu lat chlorpyralid.

Nie tylko w zbożach

Jednym z ważniejszych upraw, w których wykorzystywane są herbicydy zawierające chlopyralid jest burak cukrowy. To właśnie w jego uprawie związek ten wnosi działanie nalistne i jest szczególnie przydatny do drugiego i kolejnych zabiegów chwastobójczych. Chlopyralid w przeciwieństwie to środków typowo „buraczanych” eliminuje również chwasty w nieco wyższych fazach rozwojowych.

Wzrost znaczenia substancji czynnej zaobserwowano również w technologii zwalczania chwastów w rzepaku ozimym. W przeszłości chlopyralid solo mógł być stosowny tylko w okresie wiosennym, obecnie dostępne są produkty, które mogą być stosowane w rzepaku w terminie jesiennym.  Natomiast jesienią chlopyralid w rzepaku był zarejestrowany w formie herbicydu Navigator 360 SL, który zawierał również takie substancje czynne jak pikoloram i aminopyralid. Od pewnego czasu dostępne jest również Korvetto, w którym partnerem dla chlopyralidu jest halauksyfen metylu. Oba wymienione produkty dostępne są w sklepie internetowym dla rolnika prowadzonym przez firmę Osadkowski – https://osadkowski.pl/srodki-ochrony-roslin/chwasty-dwuliscienne–c-001116.

Chlopyralid może być również aplikowany w innych gatunkach roślin uprawnych np. w cebuli, lnie, truskawce oraz wybranych gatunkach warzyw korzeniowych z rodziny kapustowatych.

Skuteczność chwastobójcza chlopyralidu

Zakres zwalczanych chwastów jest zróżnicowany pomiędzy poszczególnymi produkatami. Wynika on ze skuteczności uzyskanej podczas prowadzenia doświadczeń polowych będących częścią procesu rejestracyjnego. Poniżej przedstawiono spektrum zwalczanych chwastów przygotowane na podstawie Herbologii w tabelach. Warto pamiętać, że wyższą skuteczność ma substancja na chwasty w niższych fazach rozwojowych i intensywnie rosnące.

Gatunki chwastów Faza rozwojowa chwastów Dawka substancji czynnej

(90-150 g/ha)

Ambrozja bylicolistna   5
Blekot pospolity   5
Chaber bławatek   5
Dymnica pospolita   5
Fiołek polny   1
Gwiazdnica pospolita   2-3
Jasnoty   3-4
Koniczyny   5
Maruna nadmorska   5
Mlecz polny   5
Mlecz zwyczajny   5
Ostrożeń polny   5
Podbiał pospolity   5
Poziewnik szorstki   3
Przetaczniki   2
Rdest plamisty   5
Rdest powojowy   5
Rumianek bezpromieniowy   5
Rumianek pospolity   5
Rumian polny   5
Strzec zwyczajny   5
Żółtlica drobnokwiatowa   5

Legenda: 5 oznacza bardzo wysoką skuteczność, a 1 brak działania chwastobójczego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here