Jako członkowie społeczeństwa wszyscy przechodzimy podobne etapy w życiu. Na początku jako maluchy siedzimy w domu i poznajemy świat przez empiryczne jego doświadczanie, następnie idziemy do szkoły i przez wiele lat poznajemy zasady rządzące naszą rzeczywistością. Nadchodzi jednak taki moment w życiu, kiedy chcemy się usamodzielnić, wyprowadzić z domu rodzinnego. Aby to osiągnąć większość z nas musi znaleźć sobie pracę. Jednak, przynajmniej za pierwszym razem, nikt z nas nie wie jak poszukiwać pracy.
Jest to bardzo poważny problem. Zostajemy wrzuceni na głębokie wody rynku pracy i nie za bardzo wiemy, za czym powinniśmy się rozglądać. Możemy mieć wykształcenie wyższe lub nie, ale bez wiedzy jak poszukiwać pracy, wiele nie zdziałamy. Co więcej należy zauważyć, że żadna szkoła obecnie nie przygotowuje swoich absolwentów jak należy się zabrać za to zagadnienie. Jest to uchybienie ze strony systemu edukacji, że nie prowadzi żadnych szkoleń oraz, że nie wspiera wychowanków wyszukując im konkretnych ofert.
Tyle jest problemów z szukaniem pracy, a sprawa jest zgoła bardzo prosta, należy jedynie znać kilka prostych faktów. Przede wszystkim wypada stworzyć swoje pierwsze CV. Jest to dokument, który streszcza nasze wykształcenie, doświadczenie zawodowe, najważniejsze cechy. Dobrze napisane powinno przyciągnąć uwagę rekrutera. Musimy sobie bowiem zdać sprawę, że osoba przeglądająca CV, ma ich zazwyczaj dziesiątki albo setki. Jeśli więc nasze niczym się nie wyróżni to możemy nawet nie otrzymać telefonu od potencjalnego pracodawcy. Zapomnijmy więc o prostym wypisywaniu wszystkiego od myślnika na wyrwanej z zeszytu kartce papieru. CV musi być estetyczne, uporządkowane i swoją formą powinno przyciągać wzrok. Nie wolno pisać nieprawdy ani naginać faktów, na rozmowie rekrutacyjnej większość informacji da się zweryfikować. Jeśli ma to być nasza pierwsza praca, nie bójmy się zostawić sekcji „doświadczenie” pustej. Rekruter będzie się spodziewał, że na ogłoszenia stażowe czy praktyki będą się zgłaszali ludzie bez doświadczenia.
W dalszej drodze, trzeba wiedzieć na jakie ogłoszenia należy aplikować. Oferty typu „staż”, „praktyka”, „intern” są skierowane właśnie do ludzi bez doświadczenie, a często nawet dla tych bez wykształcenia. Na nie śmiało można aplikować i jest bardzo duża szansa powodzenia. Ogłoszenia dla „juniorów”, „młodszych specjalistów” również są w zasięgu ludzi bez doświadczenia, chociaż tutaj mogą pojawić się jakieś wymagania, jak półroczne doświadczenie na podobnym stanowisku. Nie bójmy się jednak aplikować nawet na takie oferty, ponieważ bardzo często zdarza się, że pracodawca celowo zawyża wymagania aby zniechęcić osoby mało ambitne lub mało pracowite do aplikowania.
Podsumowując, odpowiedzią na pytanie jak poszukiwać pracy, jest „próbować”. Trzeba próbować, wysyłać CV na wiele różnych ofert pracy, chodzić na rozmowy rekrutacyjne i przede wszystkim się nie zniechęcać. W myśl powiedzenia „dla chcącego nic trudnego”, jeśli chcemy znaleźć wymarzoną pracę, to na pewno dopniemy swego.