e-praca co to jest

W ostatnim czasie bardzo modna stała się e-praca, a więc praca zdalna. W związku z czym multum osób zadaje sobie pytanie, e-praca co to jest?

Praca zdalna polega na robieniu zadań zleconych przez pracodawcę poza siedzibą spółki, może to być np. mieszkanie pracownika. Freelancerzy wielokrotnie działają w oparciu o umowy cywilnoprawne (o dzieło, zlecenia). Taki typ zatrudnienia ma własne wady oraz zalety. Nie jest dobry dla realizacji każdego zawodu, nie każdy pracownik się w nim odnajdzie. Zobacz jakie są plusy oraz minusy pracy zdalnej. Czym jest praca zdalna? Praca zdalna określana jest także telepracą albo e-pracą, dlatego iż freelancer stosuje w niej innowacyjne techniki, i efekty własnej pracy przekazuje pracodawcy przez internet. Telepraca sprawdza się w wypadku ludzi, jacy analizują oraz wykorzystują dane. Efekty ich pracy nie potrzebują kontaktu fizycznego z przełożonym albo są metafizyczne. Nie sprawdzi się jednakże w każdej branży. Zalecana jest zwłaszcza dla przedstawicieli, tzw. wolnych zawodów – grafików, rysowników, copywriterów, fachowców SEO, redaktorów, tłumaczy, i również dla młodych rodziców, jacy chcą pogodzić pracę z opieką nad własnymi pociechami. Praca zdalna może mieć charakter regularny lub doraźny. O drugim wypadku mówimy w sytuacji nadzwyczajnej, np. pracownik musi być w konkretnym dniu w domu, ponieważ czeka na instalatora domofonu, w związku z czym pracodawca pozwoli mu robić własne obowiązki w domu. Jest także klasyfikacja, biorąca pod uwagę ile czasu pracownik wykonuje własne obowiązki zdalnie, zgodnie z nią e-pracę można rozłożyć na:
stałą – praca zdalna w pełnym wymiarze, przemienna – poszczególne dni pracownik przepracowuje w domu, i pozostałe w biurze, uzupełniająca – praca stacjonarna w pełnym wymiarze, w szczególnych sytuacjach pracownik zabiera pracę do domu.
Należałoby podkreślić, iż w pewnych opracowaniach telepracownika oraz freelancera postrzega się tak samo, a nazw tych używa synonimicznie. W pozostałych zaś freelancerem jest osoba wykonująca własne obowiązki w oparciu o umowy cywilnoprawne.

Plusy pracy zdalnej dla pracodawcy Zatrudnienie zdalnego pracownika może być niepowtarzalną szansą dla pracodawcy na uzyskanie fachowców, jacy mieszkają daleko od siedziby spółki. Co więcej, zdalny pracownik to zmniejszenie wydatków. Pracodawca nie musi organizować mu stanowiska pracy w siedzibie spółki oraz dostarczać sprzęt. Współpraca z wieloma ekspertami, z rozmaitych zakątków świata może ożywić wizję spółki. Kompetencja pracownika może wnieść wartości dodane, dzięki którym spółka się rozwinie. Korzyści z pracy zdalnej dla pracowników Najogromniejszą korzyścią podawaną przez pracowników zdalnych jest wygoda. Mogą pracować gdzie chcą, chociażby w domu. Oszczędzają tym samym czas na dojazd do pracy, nie stoją w korkach. Oszczędności dotyczą również jadania na mieście w czasie przerw obiadowych. Praca zdalna może iść w parze z większym wynagrodzeniem. Jeśli pracodawca oszczędza na organizacji stanowiska pracy oraz ekwipunku dla pracownika, może poświęcić więcej środków na jego płacę. Jednakże nie jest to podstawą, wielu pracowników zdalnych skarży się, iż czują się jak pracownicy drugiej kategorii, słabiej opłacani oraz pomijani w awansach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here